HURÁÁÁ na výlet autom!

PRÍPRAVA AUTA

Nechajte si auto skontrolovať pred výletom, aj keď ešte neuplynul interval na ďalšiu kontrolu. Skontrolujte si aj tlak v pneumatikách a nastavte si ho na optimálnu hodnotu. Skontrolujte si aj zdanlivo malé detaily ako napr. funkčnosť stieračov. Auto si vyčistite, na výkone to síce nepridá, ale na pohode a lepšej viditeľnosti cez okná určite áno. 

Dbajte na správne nastavenie sedadla vodiča a spätných zrkadiel. Bezpečnosť je na prvom mieste, takže si sedadlo nenastavujte naležato akoby to bol gauč, ale správne. (Ak chcete vedieť ako, nájdite si video na našom YouTube s názvom „Ako na správne sedenie za volantom“)

Skontrolujte si, že máte všetky dokumenty k autu aktuálne, ako aj diaľničné známky do krajín kam idete a vhodné poistenie na cestu. 

 

PRÍPRAVA VODIČA - PLÁNOVANIE CESTY

Naštudujte si mapu / trasu v predstihu. Urobte si realistický plán cesty. Myslite aj na zhustenú premávku či zápchy a nechajte si rezervu. Pomôže Vám to predísť stresu.

Naplánujte si cestu s maximálne 8 hodinovým jazdením v 1 deň, plus optimálne 15 minútové pauzy každé 2-3 hodiny. Prejdite sa, rozprúďte trochu krv v žilách, lepšie sa potom budete sústrediť. Aj tieto pauzy si dopredu naplánujte, dajú sa naplánovať na pekných miestach.

Ak cestujete viacerí vodiči, dopredu sa dohodnite či a ako sa budete za volantom striedať. 

Nenechajte sa stresovať počas šoférovania posádkou v aute. Pripravte sa na to, že keď cestujete s deťmi, zrejme po istom čase budú mierne nervózne a bude možno náročné zostať v pokoji. Keď s tým budete počítať, nerozhodí Vás to, keď sa to stane. Neveďte emocionálne náročné rozhovory či nebodaj hádky s deťmi ani inými dospelými v aute. Tie veľmi odoberajú sústredenie z jazdy. Pripravte sa na to dopredu a upozornite na to aj posádku, že takéto témy nebudú „na programe“.

Vypočítajte si aj predpokladané náklady na pohonné hmoty, prípadne aj ďalšie náklady (hotely...), najmä ak idete do nových krajín, ktoré nepoznáte.
Nepodceňujte dobrý spánok pred cestou ako aj dobré jedlo, ktoré dodá energiu a nie naopak zaťaží organizmus.

 

BALENIE

Oblečenie si zbaľte prakticky podľa počasia, no myslite na to, že aj v lete sú chladné večery / noci, tak si pribaľte aj teplé oblečenie. Prihoďte deku či prikrývku.

Dobre vybavená lekárnička nesmie chýbať. Zbaľte základnú prvú pomoc na tie najbežnejšie zdravotné problémy (horúčka, bolesť hlavy, zranenie...). V krajinách, ktoré nepoznáme môže byť náročné zohnať aj inak bežné lieky. 

Určite sa zíde aj nabíjačka na telefón, power banka, náhradné batérie, baterka, štartovacie káble, základné náradie na výmenu kolesa (ak relevantné) a pod..

Hygienické potreby – pre efektívne využitie priestoru sa oplatí kúpiť si menšie cestovné nádoby, do ktorých prelejete šampón a pod. - aby ste minimalizovali objem. Dezinfekcia by tiež nemala chýbať. 

Ak cestujete s deťmi, veľmi sa oplatí dôsledne naplánovať ich aktivity a pribaliť vhodné hry do auta. Pozor na ťažšie hry s ostrými hranami, tie sa v prípade napr. prudšieho brzdenia (nebodaj nárazu) môžu zmeniť na nebezpečnú zbraň. Pri hračkách silne odporúčame zabezpečiť si aj vhodné odkladacie priestory do auta, aby hračky v aute neboli položené len tak voľne. Okrem fyzických hier je množstvo slovných a zábavných hier, no aj tie si dopredu pripravte (napíšte), lebo po vyštartovaní bude Vaša myseľ riešiť mnoho iných vecí a na hry si ani nespomeniete. Môžete to dokonca spojiť so vzdelávaním a rozprávať sa s deťmi o autách, o dopravných značkách, či nových miestach, ktoré vidíte a pod.

Zbaľte si kufre deň pred odchodom. Optimálne ich aj naložte do auta deň pred odchodom. Má to hneď dve výhody, ušetríte si časový stres a tiež minimálne 1 rodinnú hádku s polovičkou v deň odjazdu : - ). 

Väčšiu a ťažšiu batožinu uložte na spodok v kufri. Ak máte možnosť, tak si batožinu upevnite sťahovacími popruhmi.

Zbaľte si aj občerstvenie a pitný režim do auta pre seba i pre posádku.

 

BEZPEČNÁ JAZDA

Rada - jazdite bezpečne – môže znieť ako klišé fráza, ale nemali by sme ju brať na ľahkú váhu.

Nepodceňujte únavu. Neustále si všímajte premávku a vodičov okolo seba. Vnímajte ich jazdný štýl a predvídajte čo urobia, hlavne ich možné chyby. Neupierajte zrak na jeden bod dlhšie ako pár sekúnd. Spätné zrkadlá sledujte naozaj často. Vyhľadávajte očný kontakt s ostatnými účastníkmi – to Vám najlepšie povie čo od nich môžete čakať. Nezabudnite jazdiť tak, aby ste aj vy boli čo najčitateľnejší pre ostatných vodičov, jazdite plynule. Nerobte nečakané manévre, dávajte smerovky včas a spomaľujte postupne. 

Ale hlavne, nalaďte sa pozitívne a tešte sa na výlet. Nemyslite len na cieľ výletu, vychutnajte si aj samotnú cestu. Robte pauzy, všímajte si prírodu, spoznávajte nové miesta... Nie nadarmo sa vraví - aj cesta je cieľ.

Ďalšie zaujímavé články

x
Na zlepšenie našich služieb používame cookies. O ich používaní sa môžete bližšie informovať na adrese: ochrana údajov OK