0911 66 77 03
po-pia
9-18h
 
 

8 100 detí zomrelo za 10 rokov na cestách v EÚ

8 100 detí zomrelo za 10 rokov na cestách v EÚ

 

Toto číslo nám vyrazilo dych. Za posledných 10 rokov zomrelo na cestách v EÚ cez 8 000 detí vo veku 0-14 rokov.

 

Z toho polovica priamo vo vozidle.

 

Zhruba 1/3 chodcov!!

 

13% na bicykli…

 

Každé 13. úmrtie dieťaťa v EÚ bolo na následky dopravnej nehody. Aj keď sa za posledných 10 rokov podarilo znížiť počet tragických udalostí, stále ide o alarmujúce číslo.

 

Deti sú na cestách ohromne zraniteľné, nemajú dostatok skúseností, nedokážu správne vyhodnotiť riziká. Sú menšie a teda ľahko prehliadnuteľné. Kvôli menšiemu vzrastu sa ľahko ocitnú v mrtvom uhle vodiča. Bohužiaľ si niektorí vodiči tento uhol nevedomky sami zväčšujú a to zlým nastavením sedadla.

 

Väčšinou sú ale nevinnými obeťami nehôd, ktoré spôsobili dospelí. Deti vo veku nad 15 rokov sú ešte častejšími obeťami dopravných nehôd ako tie mladšie – už nie sú pod dohľadom rodičov a tiež samy začínajú riadiť.

 

 

zdroj: http://etsc.eu/reducing-child-deaths-on-european-roads-pin-flash-34/

 

Európska komisia by v máji mala vyhlásiť nové bezpečnostné štandardy. Európska rada pre bezpečnosť dopravy (ETSC) už dlhšiu dobu odporúča plošné zavedenie bezpečnostného systému ISA (inteligentného systému, ktorý automaticky obmedzí rýchlosť vozidla na maximálnu povolenú) alebo systému automatického brzdenia s rozpoznaním chodcov a cyklistov. Ďalším významným (aj keď nepopulárnym) opatrením by bolo viac úsekov s maximálnou povolenou rýchlosťou 30 km/h v oblastiach so zvýšenou koncentráciou chodcov a cyklistov.

Najbezpečnejšie cesty pre deti majú (nič prekvapivé) v Škandinávii, naopak v Rumunsku je mortalita 7x vyššia! Česko je ľahko nad priemerom EÚ, kde pripadá 8 úmrtí na 1 milión detí (za obdobie 2014-2016).

 

Počet usmrtených detí na cestách na 1 milión detí v populácii (priemer 2014-2016)

 

 
zdroj: http://etsc.eu/wp-content/uploads/PIN-FLASH_34.pdf

 

Čo môžeme sami urobiť pre vylepšenie tejto hroznej štatistiky?

 

- Zamerajme sa na správne použitie detských sedačiek a zádržných systémov – ich používaním a správnou inštaláciou znížite riziko úmrtia vo vozidle až o 80%.

 

- Malým deťom sa snažte zábavnou formou vysvetliť, ako sa majú správať na bicykli, ako správne prechádzať cez cestu… väčšinou si to vezmú k srdcu tak, že vás samé nútia chodiť cez prechod :-)

 

- Deťom pri jazde na akomkoľvek prostriedku vždy nasaďte helmu a vysvetlite im, prečo je dôležité ju nosiť. I na tzv. odrážadle môžu vzniknúť vážne poranenia hlavy. Pokiaľ ju odmietajú, skúste ju vylepšiť samolepkami alebo ich nechajte, nech si ju vyberú samé.

 

- Najlepšie funguje osobný príklad – pri rodinnom výlete na bicykli by ste mali prilbu nosiť aj vy. Ťažko budete argumentovať dieťaťu, keď ju vy sami odmietate. Menšie deti možno presvedčíte, ale v puberte sa vám to môže vrátiť. V rodinách, kde je helma samozrejmosť aj u rodičov, je vyššia pravdepodobnosť, že si tento dobrý návyk odnesú až do dospelosti.

 

- Pri chôdzi a jazde na bicykli (kolobežke, odrážadle) za zníženej viditeľnosti dbajte na reflexné prvky na oblečení a kvalitné osvetlenie. „Blikačky“ nestoja veľa a ocenia ich deti aj ostatní účastníci premávky. Rovnako to platí pre večerný pohyb s kočíkom.

 

- U malých detí sa bohužiaľ nedá inak ako ich mať neustále na očiach.

 

- Na pubertálne deti by mohli zapôsobiť „odstrašujúce“ videá. Na Youtube sa dajú nájsť pomerne dramatické videá, ktoré by mohli zaujať aj tie deti, ktorým osveta inak prijde nudná.

 

- Ostatní účastníci premávky musia brať ohľad na to, že sa deti správajú nepredvídateľne, a jednať v ich prítomnosti opatrne. Napríklad zastaviť pred prechodom by mala byť samozrejmosť – tiež tým ale eliminujete riziko, že vám nedočkavá ratolesť vybehne pod auto.

 

- Buďme k deťom (nie len v premávke) vľúdni, sami sme neboli iní :-)