top of page
Lucia Solomon

Vodiči, pozor: Kolízií s deťmi je na jeseň najviac, zbystrite nielen v okolí škôl

S koncom leta a prázdnin musia vodiči poriadne zvýšiť ostražitosť. Štatistiky Ministerstva vnútra ukazujú, že kým najväčší počet nehôd polícia registruje počas leta (kvôli zvýšenej intenzite dopravy cez prázdniny), v mesiacoch ako je október, november a december zas dramaticky rastie počet kolízií s chodcami.




Dôvodov je hneď niekoľko, no tým prvým je veľký počet detí v okolí škôl. Krátko pred ôsmou ráno sa tak treba pripraviť na dopravné zápchy, autá rodičov odstavené aj mimo riadnych parkovacích miest a deti, ktoré môžu vybehnúť doslova odkiaľkoľvek. 


Dodržiavajte preto niekoľko základných pravidiel:


  • Ráno radšej do práce vyrazte o niečo skôr. Moderné navigácie ako napríklad Waze dokážu čas príchodu odhadnúť nielen vzhľadom na okamžitú dopravnú situáciu, ale aj podľa historických dát z minulých dní a týždňov. Aj k týmto časom si však pridajte aspoň 15-minútovú rezervu. V zime ju budete potrebovať aj na oškrabanie ľadu z okien či očistenie strechy od snehu.


  • Ak to vaša trasa umožňuje, vyhnite trasám okolo škôl, najmä tých základných, kam veľa rodičov vozí deti autom. V dopravných zápchach a pri kľučkovaní medzi zaparkovanými vozidlami budete zbytočne nervózni a riziko kolízie porastie.


  • Počítajte s tým, že dopravné zápchy bývajú hustejšie v pondelok alebo počas daždivého počasia, kedy do áut sadnú aj ľudia inak využívajúci MHD-čku. Po práci zas býva najkritickejší piatok, kedy veľa ľudí smeruje na vidiek a mimo hlavného mesta. Možno sa naopak oplatí nechať auto doma a naskočiť na vlak či autobus.


  • Zvýšte pozornosť. Najväčšia koncentrácia detí býva pred školami, no zďaleka nie len tam. Zložiť nohu z plynu a pripraviť si ju nad brzdový pedál, by ste mali aj v okolí autobusových zastávok, na všetkých frekventovanejších prechodoch pre chodcov a po prechádzaní okolo zaparkovaných vozidiel. Dieťa môže kedykoľvek vybehnúť aj spomedzi nich. Na mobil v ruke, čítanie prvých e-mailov či dohadovanie sa s kolegami by ste mali zabudnúť, až kým nezhasnete motor v cieľovej destinácii. 





Počítajte s tým, že vás deti nevidia


Kým za dobrého počasia alebo v lete vodiči dokážu nadviazať očný kontakt s chodcami a pomerne spoľahlivo odhadnúť, kedy sa naozaj chystajú prechádzať, v sychravom počasí a pri deťoch to nemusí platiť. Preto si vždy nechávajte dostatočnú rezervu, aby ste mali čas zareagovať či zastaviť. 


Vlhká vozovka v kombinácii s olejovými škvrnami, napadaným lístím a nižšími teplotami asfaltu dokážu dramaticky predĺžiť brzdnú dráhu vášho auta. Dvojnásobne to platí napríklad na kamennej dlažbe či takzvaných “mačacích hlavách”, ktoré bežne nájdeme v centrách slovenských miest. 


Deti sa navyše nemusia správať tak, ako očakávate. Vždy, keď uvidíte autobus prichádzať alebo stáť na zastávke, počítajte s tým, že v snahe stihnúť ho môže dieťa prebiehať cez cestu aj mimo prechodu. Spoza stojaceho vozidla sa zas môže rozbehnúť za kamarátmi. Rátajte s tým, že dieťa za vyšším SUV jednoducho neuvidíte. Veľký pozor dávajte tak isto pri cúvaní, otáčaní a na mŕtve uhly.





Slúchadlá, kapucne, kolobežky či bicykle? Zvážte, či je vaše dieťa dostatočne zodpovedné


Rodičia by sa zas mali dávať pozor na to, ako, na čom a kedy chodia ich deti do školy. Kapucne síce dokážu ochrániť proti chladu a dažďu, no výrazne zhoršujú zorné pole. 


Slúchadlá zas dokážu úplne odfiltrovať prichádzajúce auto či električku. Deti by ich preto mali nosiť len vo vlaku či v autobuse, nie počas prechádzania cez cestu. 


Čoraz populárnejšie je aj dochádzanie na bicykloch či najme kolobežkách, vrátane tých elektrických. Zvážte, či sú pre vaše dieťa vhodné. V každom prípade by ste nemali zabudnúť na nosenie prilby a ideálne si s dieťaťom vždy prejdite trasu, ktorú bude používať a upozornite ich na všetky nástrahy, ktoré na nej číhajú. 


Jasné pravidlá by ste si mali nastaviť v prípade, že deti vozíte autom sami. Vaše ratolesti by napríklad mali vystupovať výhradne smerom k chodníku. Ako šofér zas radšej počkajte, kým odídu rodičia pred vami, než aby ste deti mali vysadiť na druhej strane cesty alebo na mieste, kde to nie je 100 % bezpečné. 

15 views0 comments

Comments


bottom of page